Formacje Świecowe Jako Trik Na Opisanie Kondycji Rynku

Ogólny charakter rynku dzięki formacjom świecowym Formacje świecowe określają ruch cen w szczegółach. Nie będę tu we wpisie omawiać ich od podstaw. Chciałem zwrócić dziś Twoją uwagę na ich pewną specyfikę. Możesz po ich kształtach ocenić ruch ogólnie, co może mieć wpływ na Twoje inwestycje giełdowe. O co chodzi?

Do omówienia tej sytuacji będę potrzebować wykresu WIG20 za okres ostatnich 5 miesięcy. Wpierw jednak pokażę Ci wykres za okres listopad – grudzień.

Video:

(kliknij na wykres, aby powiększyć)

Nie musisz być nawet specjalistą od formacji świecowych. Idealna sytuacja dla zwyżki jest wtedy, gdy mają one postać białych prostokątów (niektóre programy pokażą kolor zielony). Pokazuje to przewagę kupujących. Może i podaż w trakcie sesji próbowała hamować tę zwyżkę, ale jej za dobrze nie poszło. Co ciekawe im większa świeca, tym większa dominacja popytu.

Widać po wykresie WIG20, że popyt dominował w przeważającej części sesji od listopada 2012 r. do stycznia 2013 r. Można więc powiedzieć, że w ogólności dominował kierunek wzrostowy.

Na wykresie widzisz różne kształty. W skrócie:
a) czarne (czerwone lub granatowe w zależności od programu jaki używasz) to formacje świecowe spadkowe. Oznacza to, że sesja zaczęła się na wyższym poziomie cenowym niż się skończyła
b) pionowe linie – tu są dwie zależności
– jeśli ta linia jest nad zasadniczą częścią formacji świecowej to jest określa ona różnicę między ceną maksymalną sesji, a zasadniczym układem cena otwarcia/cena zamknięcia
– jeśli ta linia jest pod – określa różnice miedzy ceną minimalną sesji, a zasadniczym układem cena otwarcia/zamknięcia.
Ruch więc nie jest już czysty i może to czasem ostrzegać o pewnych zmianach, wyczerpaniu dotychczasowej strony.

Rzuć właśnie okiem na wykres WIG20 za okres styczeń – luty 2013 r.

(kliknij na wykres, aby powiększyć)

Tu sytuacja jest diametralnie inna. Widać wyraźnie, że dominacja popytu kończy się z reguły na jednej sesji (o ile w ogóle popyt dominował, co widać dalej). Czyli każda próba zakończenia spadku wcześniej kończyła się niepowodzeniem. Jak to mówią „niewykorzystane okazje się mszczą”. Pałeczka należała więc do podaży.

Popyt nie umie poradzić sobie na niższym poziomie cenowym. Co gorsza słabo radził sobie z obroną dotychczasowego dołka. Oznacza to więc kontynuację spadków. Jeżeli nie wychodzi złamanie spadku na wyższym poziomie cenowym, to przy większej aktywności podaży popyt musi szukać okazji niżej. Co zresztą widać. Dla inwestujących na spadki samo zachowanie popytu i szybkie się jego psucie daje okazję do zajęcia pozycji i zarobku.

Jak inwestować na giełdzie?
Po samej charakterystyce formacji świecowych ogólnie możesz wywnioskować jaka jest kondycja np. Popytu ogólnie

VN:F [1.9.20_1166]

{OCENY WPISU}

Twoja ocena: 4.8/5 (ocen: 4)
Formacje Świecowe Jako Trik Na Opisanie Kondycji Rynku, 4.8 out of 5 based on 4 ratings

Podobne hasła:

  • giełda analiza techniczna
Zapisz Się Na Darmowy Biuletyn
Wpisz adres email, na który mam wysyłać powiadomienia o nowych wpisach
This entry was posted in Analiza wykresu świecowego, Jak inwestować na giełdzie?, Podstawy analizy technicznej and tagged , . Bookmark the permalink.

Wstaw Komentarz

Twój email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone jako *